moeTaha moeTaha
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada


John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

Respuesta :

asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-02-2021

Step-by-step explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.

[tex]3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = \frac{3}{11} = 0.2727.....[/tex]

[tex]a = 3 - 3.5 \frac{3}{11} \\ a = \frac{45}{22} = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What do you respond to "tell me about yourself"
A store is having a big sale. Everything is 30% off. but for one day only, an extra 40% will be taken off of the discounted prices. What is the sale price of an
A recipe for fruit punch requires 8 cups of apple juice for every 2 1/2 gallons of sparkling water used. At this rate, how many gallons of sparkling water shou
Which statement is true?
A plane left Chicago at 8:00am. At 10:30am the plane lands in Dallas, TX, which is 950 miles away. What was the average speed of the plane during the flight?
PLEASE HELP BRAINLIEST + POINTS WILL BE REWARDED.
2 Now comes the really tricky part. Can you come up with your own magic square? You have to use positive and negative numbers. Go ahead, earn your E and impress
Whom does Yolanda meet at a roadside cantina?
Which TWO characteristics do people who follow the same religion usually have in common? A. They practice similar rituals. B. They share the same ancestors. C.
will give brainlist if it right