ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Can x-2 ever be less than 0? Why or why not?
Can x-2 ever be less than 0? Why or why not?
Q: At noon the armadillo left the wild kingdom and headed north at 3 kilometers per hour . two hours later the raccoon left the same kingdom and headed south at
evaluate the expression. write answer without exponets64 to the 1/2 power
determine the equation of a circle having a diameter with endpoints at (12,-14) and (2,4)
For all real numbers  x  and  y, if  x # y = x(x-y), then x # (x # y) =My question is, how does x # (x # y) = 8 and how does it also equal to x(squared) - x(cub
Explain the significance of the equation y = 50x + 20 which represents the hourly cost of a car repair.
Cen you tell me what is perspective 1. a kind or type 2. boredom 3. a viewpoint 4. determined
What is 7.3939393939 (a repeating decimal) written as a fraction?!?!?!?!?!PLEASE HELP ASAP !
How can I anwser this one? ? 4x2+16x=0