contestada

WILL GIVE BRAINLIEST!
A goldsmith combined an alloy that costs $4.30 per ounce with an alloy that costs $1.80 per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of 200 oz costing $2.75 per ounce?
$4.30 alloy_ oz
$1.80 alloy_oz

Respuesta :

hlv8

Answer:

i think it would be $4.30 alloy_oz

Step-by-step explanation:

sorry if wrong

Answer:

Step-by-step explanation:

56ounces at $4.30.