jack86049 jack86049
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

200g of gold is £4000. How much would 550g cost

Respuesta :

raeqx
raeqx raeqx
  • 24-02-2021

Answer:

£11,000.

Step-by-step explanation:

First, lets figure out how much 1g of gold costs by doing simple division:

£4000 / 200g = £20

1g = £20

Now we can multiply the cost of 1g of gold by 550g

£20 * 550g = £11,000

550g of gold would cost £11,000.

I would appreciate brainliest, if not that's ok!

Answer Link
lexie465 lexie465
  • 24-02-2021
if you divide 4000 by 200 you get the rate at which it is valued, which is 20. 200x20=4,000 this must mean 550x20=11,000. 11,000 would be your answer :)
Answer Link

Otras preguntas

Help ! how do I do this
Find the value of underlined digit for 506,087
What is the answer to 8t-3=9
Part 1. A girl leaves a history classroom and walks 10 meters north to a drinking fountain. Then she turns and walks 30 meters south to an art classroom. What i
A parachutists rate during the freefall reaches 189 km/h. What is the rate in meters per second? At this rate how many meters will dead parachutist fall durin
there are 2 loaf of bread in each row how many loaves of bread are there in 5 rows
Help Please....................
A company is paying a local radio station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign fee and also a per-second fee for the
what does a isosceles triangle look like
What does this mean?