pandaflipper
pandaflipper pandaflipper
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A cab company charges $3 per cab ride, plus an additional $1 per mile driven. How long is a cab ride that costs $6 ?

Respuesta :

Bulletbill25
Bulletbill25 Bulletbill25
  • 24-02-2021

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

It’s $2 per ride and $1 per mile her drive 34 miles so

34x1=34+2=$36

BRAINLIEST???

Answer Link
andrejoelpowell
andrejoelpowell andrejoelpowell
  • 24-02-2021
3 +(6x6) pretty sure
Answer Link

Otras preguntas

what is clay particles mm
What must happen before an igneous rock can form
In what way did imperialism hurt rather than help European nations?.
All of the following are true of protein denaturation except that it A.is a shape change B.is always irreversible C.may be caused by a pH change D.could result
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
What two people are elected by voters in their states
What are the physical characteristics of the Sahel
When is the best time to stretch during an exercise routine?
The most successful automobile of its day was Ford's
which of the following is true of the ethnic composition of east asia