LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pencils cost 1.68 3 pencils and 1 rubber cost q.09 what is the cost of one rubber​

Respuesta :

andromache andromache
  • 01-03-2021

Answer:

1 rubber cost is 0.59

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of one rubber is shown below:

Given that

6 pencil cost = 1.68

3 pencils and 1 rubber cost = 1.09

based on the above information

one pencil cost is

= 1.68 ÷ 3

= 0.56

Now

3(0.56) + 1 rubber = 1.09

So, 1 rubber cost is 0.59

Answer Link

Otras preguntas

During Richard Nixon's presidency, corruption at the highest levels of government threatened free elections and democracy. How did the public find out about thi
Which statement is true about the U.S. Constitution? It establishes a federal government with unlimited power. It explains the organization of state gove
The Civil War inspired a number of enslaved people to
The Spanish-American War helped the United States
Using India's population pyramids into its hypothetical future, how is it possible for a population to continue growing in several generations after women begin
40 percent of what number is 28
What was revealed about Germany when the British intercepted the Zimmerman telegram?
What were the goals of NATO and the Warsaw Pact?
Who was Mansa Musa? a. a Muslim leader who introduced Islam to the people of Mali b. a Muslim emperor who ruled Ghana for fifty years and brought gold to his ki
Matter is? A-anything that has mass B- anything with volume C-anything you can see,feel, or taste D- all the above