L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

All of these were effects of Congress's 1965 Voting Rights Act EXCEPT A) an increase in African American voters. B) an outlawing of literacy tests for voting.
What advice did the stranger give John Aycliffe
Which statement is the best description of force? • A. It always acts at a distance. • B. It can cause an object to accelerate. • C. It can give an object more
helpppppppppppp meeeeeeeeeee
mapWhat is a possible elevation for point X?Question 5 options:1750 m1550 m1650 m1701 m
For years, Hector has played very loud music as the drummer of a classic rock band. If he does not protect his hearing, he will most likely experience future he
Nogguiijftcvvgbbbbbbbbbb
what topic is henry davids thoreaus resistance to civil government primarily about?
1: After the procedure is scheduled, what information should Darla provide Ms. Robinson to ensure that she is prepared on the day of her test
related topics to gender issues in communication​