AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

Which prefix means 1/10 of a unit in the metric system
Can somebody please explain to me how the acceleration in simple hormonic motion is proportional to the displacement..
How are glial cells and neurons alike and how are they different. Give 3 sentences for each
What is the layer of the earth where mantle convection occurs and on which the earth's crust rests?
help me please ,,,,,,,,ex 6 ,pleaseeee
If 60 is 75% of a value, what is that value?
If it takes 41.72 J to he a piece of gold waiting 18.69 g from 10.0°C to 27°C what is the specific heat of gold
can I get the answers for number 14 plz?
in dogs, wire hair (S) is dominant to smooth (s). Cross of a homozygous wire-haired dog with a smooth-haired dog and show the genotypic and phenotypic ratios.
explain the conditions for cloud formation