msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

a giraffe can run about 14 meters per second find its speed in miles per hour
Find k such that x² + (k + 1)x + k + 4 = 0
An athlete runs 90 laps in 6 hours. This is the same as how many laps per minute? (A) 1/15 (B) 1/9 (C) 1/4 (D) 1/2 (E) 1
What is 3,649x7 in distributive property form?
write the equation a. a vertical line that passes through the point (2,-6)b. the y axis c.  a horizontal line that passes through the point (1,4)d. the x axis
How do you solve sleep deprivation? And i am not trolling!
Graph the linear equation solve for Y 3x+y=6
Which of the following elements is not necessary to prevent value conflicts in the work place? A. ToleranceB. ConsiderationC. AvoidanceD. Honest communication
What is 3,649x7 in distributive property form?
Write 314,207 in expanded form