doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

What do the rivers named in “The Negro Speaks of Rivers” have in common?
Things Fall Apart is primarily told from the point-of-view of _____ 1.) the Missionaries 2.) the women in the clan 3.) Okonkwo 4.) Nwoye (I already know its thi
The name of a particular person, place, or thing is typically referred to as a _______ noun. A. major B. simple C. capital D. proper
With the switch closed, how does the voltage across the 20-ω resistor compare to the voltage across the 10-ω resistor?
define output (math terms)
____ shares a border with Mexico A. Guatemala B. Costa Rica C. Puerto Rico D. Honduras
Why does poor health continue to occur among immigrant asian populations?
Flowers are collections of reproductive and sterile tissue arranged on a stem tip in a tight array with very short ______
1. Draw a set of railroad tracks such that the lengths of horizontal ties form a geometric sequence. 2. Write the first four terms of the sequence. 3. Write a
The tickets in a box are numbered from 1 to 20 inclusive. If a ticket is drawn at random and replaced, and then a second ticket is drawn at random, what is the