estrellamya estrellamya
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

John bought a magazine for $4. Then he bought 2 notepads. He spent a total of $10. How much money did the notepads cost?

Respuesta :

GalaxyRaider
GalaxyRaider GalaxyRaider
  • 23-02-2021

Answer:

The answer is 3 dollars.

Step-by-step explanation:

4 + 3 + 3 = 10$

Answer Link

Otras preguntas

(-7x∧5 + 14 - 2x) + (10x∧4 + 7x + 5x∧5)
When a certain valve is open,281 gallons go through it in one hour. The number of gallons that would go through in 91 hours is?
What is an advantage of consuming natural foods instead of dietary supplements?
Demarco wrote two correct variable expressions to represent the phrase “the product of a number and 7.” Which of these variable expressions could Demarco have w
A soccer team scored 2 goals in the first half. If they won the game by a score of 2 goals to 1 goal, how many goals did they score in the second half. Commutat
Identify one cost and one benefit of farming for early people
Lenin's New Economic Policy allowed some of what to reappear in the Russian economy? a. Industrial collectives c. The monarchy b. Free markets d. Agricultur
List 5 words that contain the greek or latin root/affix of calc
12,781 rounded to the nearest hundred?
what is the value of 9 in 26.219