cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

The dimensions of a rectangle are such that its length is 3 inches more that its width. If the length and width were decreased by 1 inch, the area would be inc
What can you conclude about Buck's life in the Santa Clara Valley? A.It was harsh and difficult. B.It was happy and easy. C.It was hard work and boring.
All numbers divisible by 22 and 24 are also divisible by which of the following? 221 132 204 250 154
y-5x=0 need to plot points and graph
a shirt company has 4 designs each of which can be made with short or long sleeves. there are 6 color patterns available. how many different types of shirts are
As Act III ends, Juliet heads off to Friar Laurence's cell. What does the fact that she will not give in to what everyone wants her to do tell you about her cha
Simplify the expression 17c4. Show work please.
most of the goods produced in japan are sent out of the country to be sold in global markets. this fact makes japan which type of economy?
if a clock strikes the appropriate number of time on each hour. how many times will it strikes in one day?
Differentiate the function y = 2x*log[10](sqrt(x))