sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

What technique did Bryan use in this part of his speech to appeal to his audience?
a propane tank containing 55l has 2.46 moles of the gas C3 is propane what would the number of moles if 1/2 of the gas is used
Victoria can make 8 necklaces in 4 days. How long does it take her to make ond necklace?
Can someone help I don’t understand this!?
I really need an answer asap! 15 points each!! Sally can paint a room in 7 hours and John can paint the same room in 10 hours. How long should it take Sally and
You invest $5,175.00 in a stock plan. It increases 9% the first year and then losses 5% of its value the second year. What is your gain compared to you original
What position would you call a person who works in the recreation part of a nursing home??
Which of the following sentences is punctuated correctly? A. The Leaning Tower of Pisa which started construction in 1173 did not begin sinking into the grou
During a laboratory investigation, biology students were asked to classify organisms on prepared slides as either eukaryotes or prokaryotes. Which of the follow
I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!