Re156747
Re156747 Re156747
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 40-pound bag of dog food costs $38. How much does the dog food cost per pound?

Respuesta :

Adrianna2421
Adrianna2421 Adrianna2421
  • 26-01-2021
$0.95 I think... all u need to do is divide the $38 by 40 and you’ll get $0.95 as the answer
Answer Link
sharrell21
sharrell21 sharrell21
  • 02-03-2021

Answer: 1,520

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which three ordered pairs complete the table to give solutions of the equation y = –6x?  A.(–2, 12), (0,0), and (2, –12)  B.(–2, 12), (0,–6), and (2, –12)  C.(–
The price of a cycle is reduced by 25 per cent. The new price is reduced by a further 20 per cent. The two reductions together are equal to a single reduction o
How many levels of classification do scientists use today?
3 and 1/4 times -2 and 3/5? Answers: A. -8 9/20 B. -6  and 3/20 C. 6 and 3/20 D. 8 and 9/20
what is 3/8 times 2/9? Answers: A 5/17 B 5/12 C 1/17 D 1/12
Benny bought 8 new baseball cards to add to his collection. The next day his dog ate half his collection. There are now only 36 cards left. How many did he star
The lengths of the legs of a right triangle are 15 cm and 20 cm. What is the length of the hypotenuse?   A.
How did slaves' family, religion, and other aspects of their culture help them cope with the slave system?
Which of the following statements about antibodies is false? (A) Antibodies are produced by different combinations of soluble proteins in the blood called compl
the product of 16 and 4 less than a number is 208. Find the number.