mmakunenge5385 mmakunenge5385
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mandy can buy a package of 12 erasers for $1.80 or a package of 8 erasers for $1.44. Part A How much does each eraser cost in each package?

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 26-01-2021
1.80/12=15 cents each
1.44/8= 18 cents each
Answer Link

Otras preguntas

Where did songwriting originate?
Delroys sail boat has two sails that are similar triangles. The larger sail has sides of 10ft 24 ft and 26 ft. If the shortest side of the smaller sail measures
why is it unclear who is the rightful owner of palestine?
In the Itty Bitty High School, there are 85 students. There are 27 students who take French, 51 who take Geometry and 38 who take History. There are 10 that tak
у= 3х-5 у = 3х+12 Please help ASAP for my lil sister
In the great moonlight clearings I slunk along among the shadows on the margin. In the jungle I crept forward, stopping with a beating heart whenever I heard, a
If the distance between two objects is decreased to 1 10 of the original distance, how will it change the force of attraction between them? A. The new force wil
Health professionals can help those with health issues to __________. A. find something other than sports or exercise in which to participate B. match exercise
which living organisms are included in Kingdom Monera​
b) Explain in detail the three technologies commonly used in displaysubsystem Describe five factors that determine monitor resolution 16marks)​