willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

After Rutherford bombarded gold foil with alpha particles, he concluded that the volume of an atom is mostly empty space. Which observation led Rutherford to th
How do u undo adding 28 and dividing 17
2 3/8 of 16 ______ Ps. In simplest form
analiza el aspecto simbólico del reloj de ébano y vinculalo al tema de este cuento
Why are only inherited traits, not acquired ones involved in the process of natural selection?
What's 6.072 times 10(with the little 3 in the top)PLEASE HELP
Hudson explored all the following except: New York Harbor Hudson Bay St. Lawrence River Arctic Ocean
_________ is affected by your brakes, tires, the road surface, and speed.
A similarity between the separation of powers, the system of checks and balances, and federalism is that they
WORK IN PAIRS.REPORT IN FOLLOWING 1 pete said,"i am writing a letter to my friend now 2 paul said,"i have never betrayed my friend 3 tom said," mum,i am not t