treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

lukewigzy
lukewigzy lukewigzy
  • 26-01-2021

Answer:

94 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

10. Express each of these statements using quantifiers. Then form the negation of the statement so that no negation is to the left of a quantifier. Next, expres
Write a description of what you see in each picture using the given verbs. Also mention whether or not you like the activities.
Brian is looking to add tile to one wall in his kitchen, each tile is a rectangle that measures 14 inches by 2 inches. The wall that Brian wants to tile is a re
Who created the concentrado? Pancho Villa Victor Carranza Valeriano Weyler Porfirio Diaz Emilio Aguinaldo
If an investment grew to $13,500 in 2 years and the interest amount earned was $1,150, calculate the nominal interest rate compounded quarterly.
Let h(t)=tan(4x + 8). Then h'(3) is and h''(3) is
Read each question carefully choose the best word or phrase to complete each question or statment. 1. Gabi ____ fern. a
In the trailer of Thor: Ragnarök, what technical, audio, written, and symbolic features can be found?
Help fast which one is the answer??????
You start a trip when your odometer reads 23,672 miles, and you have a full tank of gas. After driving a few hours, you fill up your tank. If you buy 16.5 gall