163170 163170
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $10 to get into the dance and snacks are $2 each. If you have $30 to spend, how many snacks can you buy?

Respuesta :

kieraclarke345
kieraclarke345 kieraclarke345
  • 25-01-2021

Answer:

10 Because if u do 30-10=20 and then 20÷2= 10

Answer Link

Otras preguntas

Can any body help my son with this is very important please some body help him in tanks very much I hope some body help me
The outer electrons of many substances can be removed by friction a. True b. False
Why would people likely go to a small doctors office
Which World War II leader does the following text describe? Fascist dictator of Italy who formed an alliance with Hitler during World War II. His major militar
Mitosis results in a. two unique daughter cells. b. four unique daughter cells. c. two identical daughter cells. d. four identical daughter cells.
Six over eight equals x over twelve
A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 10 minutes. It takes exactly two hours to fill the whole dish. How long doe
if there 8 boys in a class of 20 students what percent of the class is boys
Magazine article titles are always underlined. a. True b. False?
how many moles are in 25.2 grams of HF