jaelynbenedict jaelynbenedict
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Hector bought 6 bottles of juice for $2.40. At that rate, what is the cost of: 1 bottle, 3 bottles, 5 bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

1 bottle: $0.40

2 bottle: $1.20

5 bottle: $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

Cost of one is 40 cents. Cost of three $1.20. Cost of five $2.00.

Step-by-step explanation:

Divide: 2.40 divided by 6= .4

.4 times 1=.4=.40= 40 cents

.4 times 3=1.2=1.20= $1.20

.4 times 5=2=2.00= $2.00

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

Answer Link

Otras preguntas

Edward’s brother has a box containing 3 chocolate donuts, 4 glazed donuts, 5 sprinkle donuts, and 3 blueberry donuts. What is the probability Edward will NOT pi
What type of elements are presented in the periodic table
The sum of two consecutive odd integers is 236. What is the smaller integer? A. 115 B. 117 C. 119 D. 113
Answer and I will give you brainiliest English ​
19. Substances that "like" being in water are referred to as being ______? Examples are: charged ions including salts, acids and bases. 20. Substances that don'
Simplify the expression: 6p2–6+10
(-12) +7 what’s the answer A.-11 B.-17 C.4 D.-5 E.8
Which statement uses the antonym type of context clue for the underlined word? The dog cowered and hid behind the couch during thunderstorms. He was extravagant
Katie deposited $1,000 in the bank for 6 years. She earned a simple interest rate of 1.5%. How much interest did she earn?
The sternum is _ to the spinal column