donallen1206 donallen1206
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada


Rick is buying jelly beans at the candy store. He wants to buy the package that has the lowest cost per kilogram.
Which package of jelly beans should Rick buy?
A. 2 kilograms for $10.98
B. 3 kilograms for $16.19
C. 4 kilograms for $21.15
O
D. 5 kilograms for $26.85

Respuesta :

GimenAlvarenga GimenAlvarenga
  • 26-01-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
what is 0.000702 in scientific notation.
what is the solution for this inequality -10x <40
In what types of environments would you find protists?
what is the solution for this inequality -10x <40
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
How is 'hearing' a motif in the novel A Separate Peace by John Knowles?
Two of the emission wavelengths in the hydrogen emission spectrum are 410 nm and 434 nm. One of these is due to the n=6 to n=2 transition, and one is due to the