annekagey
annekagey annekagey
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Azli has RM (h²-64). He wants to buy RM (h-8) packs of flour. How much is a pack of flour?​

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 27-01-2021

Answer:

Cost of one pack = h+8

Step-by-step explanation:

Given that:

Amount Azil have = RM (h²-64)

Packs of flour Azil wants to buy = h-8

To find the price of a pack of flour, we will divide the total amount by packs of flour.

Unit rate = [tex]\frac{h^2-64}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{h^2-8h+8h-64}{h-8} = \frac{h(h-8)+8(h-8)}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{(h-8)(h+8)}{(h-8)}[/tex]

Unit rate = h+8

Hence,

Cost of one pack = h+8

Answer Link

Otras preguntas

(a-6b)(a+6b) pls answer
A 1200 kg vehicle initially travelling at 50. km/h experiences an air resistance of 5000 N and road friction of 2200 N. The wheels deliver a force of 7500 N to
The mean of 20 numbers is 18. If 3 is added to each of the first ten numbers, find the mean of the new set of 20 numbers.
(a-6b)(a+6b) pls answer
Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
Y = {x | x Element of Set N and 16 < x < 25} ?
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome
What work ends with the phrase, "Workers of all countries, unite!"?
After decaying for 48 hours, l/16 of the original mass of a radioisotope sample remains unchanged. What is the half-life of this radioisotope?
who makes the most computers