Nyonnaaaabbabyyy Nyonnaaaabbabyyy
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls help I need a good grade on this I’ll brainlest

Pls help I need a good grade on this Ill brainlest class=

Respuesta :

alyssambarb
alyssambarb alyssambarb
  • 24-01-2021

Answer:

the second is better deal

the unit rate for the better deal is $4.07

Answer Link
bigbrainleo
bigbrainleo bigbrainleo
  • 24-01-2021
The second deal is better. The unit rate of the better deal is $4.07/gal.

106/25 = 4.24 per gallon
61.05/15 = 4.07 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

why was the development of Sanskrit important to making the Vedas last
if 8=56 7 =42 6=30 5=20 what does 3=
80% as a fraction in simplest form
find the mean for the set of number? please help me with the problem 10.7,10.8,4.511.2
Matt and Mindy each built a rectangular prism that has a lenth of 5 units, a width of 2 units, and a height of 4 units. Matt use cubes that are 1 cm on each sid
Why are scientists concerned about the loss of species as a result of human activities? Why would the extinction of other species negatively affect human societ
fawn built a sandbox that is 6 feet long, 5 feet wide and 1/2 foot tall. how many cunic feet of sand does she need to fill the box
What role did Alabama play in the Cold War?
The Aztecs were conquered by Spain in 1521. Which of these statements is true regarding the defeat of the Aztecs? A. The Aztec's enemies helped to defend the Az
Which means of delivering mail went out of business in 1861 after the completion of the transcontinental telegraph? A. stagecoaches B. U.S. Postal Service C