bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

Which expression can be used to solve the problem below? What is 1/4 of the product of 12 and 3? A. 4 x (12 x 3) B. 1/4 + (12 + 3) C. 1/4 x (12 x3) D. (4 x 12)
please help me with this
Heyyy Everyone,Help me with this Exercise,Pleaseeee I’m needing your answers now, please If you answers my questions very good and excalty,I will give you the
solve this please and thank you​
Write a short paragraph on the hearing and seeing capacity of a horse​
For each value of y, determine whether it is a solution to 2y> 18.​
Cacharrerosdelaweb. Com el objetivo principal es incrementar las capacidades de las ventas estos personajes venden cosas muy bien remuneradas y pueden llegar a
how did tropical cyclone Eloise impact the environment​
What’s ur favorite color?
What is the mean for 4 5 10 13