joelvalentinohernand joelvalentinohernand
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

1) Sarah bought 12 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.29 per meter, how much did Sarah spend? HELP PLS​

Respuesta :

ttvdeuce2417
ttvdeuce2417 ttvdeuce2417
  • 23-01-2021

Answer:

She spent $75.48

Step-by-step explanation:

multiply the price per meter by the amount of meters she purchased.

Answer Link

Otras preguntas

The cost, in millions of dollars, for a company to manufacture x thousand speed boats is given by the function C(x) = 3x2 - 24x + 144. Find the number of sp
india was unified under British as one unit . justify
which lines in this excerpt from act III scene V of Shakespeare's Romeo and Juliet foreshadow the tragic ending of the play
A suitcase had a width of 55 cm. Which unit conversion fraction should you use to find the width in inches? A. 1 cm/2.54 in B. 1 in/2.54 cm C. 2.54 cm/1 in D. 1
Which best identifies a metaphor A. And laughs when we falter and fall by the way B. Can't is the worst word that's written or spoken C. Can't is the father o
Can someone help me, I'm confused on the verb tener
Let $x$ be a value such that $8x^2 + 7x - 1 = 0$ and $24x^2+53x-7 = 0.$ What is the value of $x$? Express your answer as a simplified common fraction.
Hello!! PLEASE HELP<<< 7 Points!!! and BRAINLISTET EJ is taking his little sister, Ebony, on her first carousel ride. His mass is 75.0 kg, and her mass
What theory promoted by Stephen Douglas would allow the people of the territory to allow or for bid slavery
The famous math water fountain is just 5 miles away from the high school. How far is the fountain away from the school on the map?