jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pls give me the answer to this?
Mention the key scientists contributed in the following realizations and list the years: 1- Electric charges (positive and negative) 2- Coulomb's law 3- Electri
Solve for an angle in right triangles
Which of the following was NOT commonly seen in 1950s family shows? O Families with lots of daughters O Polite sonsO Husbands who get into silly mishapsO Husban
Maya develops two cavities that begin rotting. They are not very painful, but she needs to get them filled to prevent further damage.
Could someone please show me how to factor this using the x method
Bottle A is filled with air, and Bottle B is filled with carbon dioxide of equal temperatures. Each bottle is placed 50 cm from a heat source, and the temperatu
ime: 30rningQ1. Write appropriate declaration for each group of variables. Integer variable: p, q​
Would you recommend the movie “THE VIRUS THAT SHOOK THE WORLD” to a friend ? in 3 to 4 sentences this is for a school assignment thankss NO LINKS NO LINKS NO
I need 7 and 8 simplified