reneezhouny reneezhouny
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

10 points
Question 6. A bakery offers a sale price of $2.50 for 4 muffins. What is
the price for 12 muffins? *
A $5.00
B $7.00
C$7.50
O D $10.00

Respuesta :

amndebater16
amndebater16 amndebater16
  • 22-01-2021

Answer:

2.50 : 4

x       : 12

2.50 x 12=4x

4x= 30

x=30/4

x= $7.50

C

Answer Link

Otras preguntas

a number is 42,300 when multiplied by 10. find the product of this number and 500.
Jason plans to pay the water bill with 2 equal payments. Water: $35 Gas: $14 Electric: 108
What does x+2/5=12 equal and I would love to Seehow you worked it out
negativ 2 to the 3rd power
Use mental math to find the sum of 71+99=
manufacturers are making an effort to build energy-efficient computers and use recyclable cases and packaging true or false
-3 > x - 13 who knows this question.
Which is a true statement about conjunctions? a. Conjunctions are words that unite or connect parts of a sentence. b. Conjunctions are words that modify other
make a sentence with the word fastener
Round 7,464,000 to the nearest hundred thousand