Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

The Kentucky and Virginia Resolutions (1798) held that states could nullify the Alien and Sedition Acts because these laws (1) repealed the Northwest Ordinance
What digit is in the ten millions place in 808,715,710?
I am an even,3 digit palindrome.(example:464). The product of the digits is 8. What number am I?
What is the expanded form of 430,290,100
what was a major problem with the central government under the articles of confederation a) the central government could collect unlimited taxes from the people
Why did England begin to heavily tax the colonies
write two decimals that are equivalent to 3.7
the vampires played 20 games the team won 4 more games than it lost. how many games did the vampires win?
what does army corp mean
On Caribbean islands with mountains, the windward slopes facing the trade winds force air upward, causing rainfall. As a result, areas immediately to the leewar