eddieb5 eddieb5
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 5 pounds cost $8.50
find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Miguelon108
Miguelon108 Miguelon108
  • 22-01-2021
It will cost $5.10 for 3 pounds


Pls mark me Brainliest
Answer Link

Otras preguntas

Which word describes Japan and the people of Japan? Which words describe America and britain?
The point (3,6) is represented on the graph. Which point also belongs on this graph? Line graph. Line starts at (0, 0). One point plotted: (3, 6).
Which of the following is an equivalent expression to the expression a1/3 / a1/4 A. A1/12 B. A7/12 C. 1/1/1/a12 D. 1/7/a12
smoking marijuana prior to driving or while driving… A. is the same as smoking tobacco B. is very dangerous C. is distracting but not dangerous
If 1/(a + b + c) = 1/a + 1/b + 1/c, show that 1/(a + b + c)^3 = 1/a^3 + 1/b^3 + 1/c^3​
ASAP as well I’m sorry ……..
Customized packages are a type of application software true or false
1/2 Marks If x = 5, find the value of a) x2 b) (x + 3)?
Will mark brainlyest!!
Chris is going to buy a new truck for $50,500.00. The company is having a sale this weekend. All trucks are discounted 19%. What is the selling price?