stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

where do most eurpoeans live
The figure shows the location of three points around a lake. The length of the lake, BC, is also shown. (The figure is not drawn to scale.) A picture of a right
With respect to the five general classes of computers, a ________ is typically used for scientific research. workstation supercomputer mainframe computer microc
18. In ancient Greece, citizens themselves made and carried out laws in what is known as a direct democracy. However, currently in America we have officials we
What is the spring constant of a spring that stores 25 J of elastic potential energy when compressed by 7.5 cm from its relaxed length?
Solve for n. n - 26 = -13 n=
Determine whether the underlined numerical value is a parameter or a statistic. Explain your reasoning The average grade on the midterm exam in a certain math c
Describe the interactions between molecules in a mixture (analyte), the stationary phase and various mobile phases used in column chromatography and the effect
Data collected before an attorney issues a memo for an attorney-client privilege case is protected under the confidential work product rule. True False
A lamp illuminates an area that is 12 feet diagonally at an angle of 40° from the ground to the top of the lamp. Note: picture not drawn to scale Which equation