mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Use mercantilism in a sentence
Underline the compound predicate in this sentence. Our student government met yesterday and voted to ban music players in school
A sporting goods store ordered 114 cans of tennis balls each can contains 3 balls how many tennis balls did the store order?
at the pet fair, Darlene's dog weighed 5 times as much as leah's dog. Together, the dogs weighed 84 pounds. how much did each dog weigh? complete the bar model.
what is the adverb phrase in the sentence? Various types of campers with tents or RVs camp out with their families. A. of campers B. with tents or RVs C. with t
Given the function f(x) = −5x2 − x + 20, find f(3).
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?
comparing and contrasting living in the Arctic as opposed to living in the Tropical regions are:-
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?