kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which table corresponds to the graph of the function below?
, ومدرستي إسمها ويكفيلد .2 [ Select ]
What is Ernest Hemingway known for as an author? Select three options 1. Writing the Great Gatsby 2.Writing The Sun Also Rises 3. Writing in a comic, fantasy
CAN YOU PLEASE HELP ME!​
what are the importance of society. Write at list 5 points.
HELP IMMEDIATELY!! Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. The graphs of functions f and g are shown. Function g is defined as . What
Sean's father decided that the number of hours Sean should study daily is equal to the equation y + 4 16. where y is the number of study hours and z is the numb
meaning of educating a woman means educating the whole family​
How did the king and Parliament view the American colonies? A.as a drain on their economy B.as a place for vacations C.as a source of funds D.as a source of ir
what is one reason creoles feared social unrest