LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Jen and Heather went to lunch. When the bill came Jen discovered that she had only 8.00 dollars, luckly Heather had enough money to pay the other part or 3/5 of
Which of the following pieces of equipment should be used to separate this mixture A magnet B balance C funnel D hot plate
Each sentence contains an appositive phrase. Determine whether the appositive phrase is essential or non-essential. Mark the sentence that punctuates the appos
Read the excerpt from "Mending Wall." We keep the wall between us as we go. To each the boulders that have fallen to each. And some are loaves and some so near
The capital of French Guiana is Cayenne. True or false?
In 1973 a wealthy Texas businessman joined a group of artist named the Ant Farm.Together they created Cadillac Ranch,one of the most unusual art projects in the
A parabola has the equation –5x^2 + 30x – y – 34 = 0. Which equation is that of the parabola in vertex form? ...?
What value resistor will discharge a 2.80 μf capacitor to 10.0% of its initial charge in 2.50 ms ?
what are three equivalent fractions for 80/100 ...?
why is unlikely that two contour line will cross