karmorgyamrg karmorgyamrg
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

If the unit sales price is $7 and variable costs are $3, how many units have to be sold to earn a profit of $3,600

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-10-2016
7 - 3 = 4....so there is a $ 4 profit for every unit sold

4x = 3600
x = 3600/4
x = 900....so 900 units have to be sold to earn a profit of $ 3600
Answer Link

Otras preguntas

Message or theme of duck/rabbit poem by Chana Bloch
Plyometrics can help a person maintain cardiorespiratory fitness. T/F
What is 17÷7? Can it be done?
After being deployed and arriving on scene at an incident, the first task for response personnel is to: A. Check in and receive an assignment. B. Record and rep
BRAINLIST ANSWER- You and your friends want to rent a limo on prom night. The limo costs $75 per hour plus a $50 booking fee. You have $350 to spend. How many h
A parenthetical citation may never contain only the page number of a source. a. True b. False
What is RNA an example of? a. carbon dioxide c. lipid b. water d. nucleic acid
Why are some rocks more easily weathered than other rocks
Describe the lifestyle disease
HELP ASAP!! Determine what substance the following is: Pile of leaves * A. element B. compound C. homogeneous mixture D. heterogeneous mixture