skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

if you want to train your dog to do a complicated trick,like rolling over and playing dead, the best operant conditioning technique you could use would be
In what year did Mexico win its independence from Span​
Why do you think Gates said he could never again look Mr. Wilson in the eye?
What is the magnitude of the momentum of a 1000 kg car traveling at 5 m/s?
What two factors must be held constant for density to be a constant ratio?
10) y=-x-4 4 5 1514 -​
Mr. Salinas is packing lunches in 3 ice chests. There are 20 sack lunches in each ice chest. 40% of all the sandwhiches are turkey. How many of the sack lunches
Which answer choice is a sentence fragment? We camped out under the stars. Two sleeping bags, a tent, and the cooler. In the morning, we hiked the trail to the
When the rock above a cave collapses, it forms a
If we know a quadratic function has a zero at x=-1 and vertex at (1,4) do we have enough information to find a formula for this function? If your answer is yes,