Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

4n - 9 = -9 how do u solve?
120 is what percent of 360 explain plz
6,000,000+80,000+10 IN STANDARD FORM
600 is 10 times as much as what please help me!!!!
james measured his hand it was 0.17 meters . Jennifer  measured her hand it was 0.165 meters whose hand is bigger how do you know . EXLPAIN.
Determine a submarines acceleration if it's initial velocity is 9.0 m/s and it travels 1.54 km in 2 min
what is 17% of 350 explain
Trying to help daughter solve problem.Where would you place the parentheses?2x4+6-2+8/4=18
The sum of two consecutive add integers is 112 find the integers
Find the value of the variable, I understand the two angles are corresponding with one another but how would I find the value of the variable with what's given?