Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes ionic compounds? A) ionic compounds are positively charged B) ionic compounds are neutral C) ionic compounds are negatively charged
Which three points are collinear?
Animals make the ______________ that plants need, and plants make the ______________ that animals need.
Evaluate whether each value makes a true or false statement.
Which of the following is an example of homogeneous mixture? a. Suspension b. Bronze c. Salad d. Mud
does anyone have any tips on revising for the geography exam topic 4 changing cities. i have no idea what it's about. thanks :))
If the measure of base angle ABC is 75 , what is m
What is the domain of the equation shown in the graph? Question options: All real numbers x= ≤ -1 x≥-1 x≤0
MERRY CHRISTMAS EVERYONE I HOPE YOU GUYS HAVING A WONDERFUL CHRISTMAS DAY AND CHRISTMAS EVENING!HERE'S A 50 POINTS FREE!THIS LAST ONE! ​
please help me asapppp ty :D