kate96summers
kate96summers kate96summers
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Emma decides to mix grades of gasoline in her truck. She puts in 6 gallons of regular and 14 gallons of premium for a total cost of $71.96 If premium gasoline costs $0.24 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

Respuesta :

diana789
diana789 diana789
  • 23-10-2016
The answer would be $91.96
Answer Link

Otras preguntas

Please help will reward brainliest
Why do Cassius and Brutus take their own lives at the end of The Tragedy of Julius Caesar?
Why doesn’t light be refracted
Match the aspect of wellness to the corresponding example. 1 A healthy diet. 2 Spending time with friends and family 3.Controlling and being able to express h
Break apart in DISTRIBUTE to solve 56 / 8.
Blank water is a term used to describe water that is safe to drink
What is the distance between the points (−5, −9) and (−5, 13) ? A:4 units B:11 units C:16 units D:22 units
How many political parties participate in a totalitarian government
Which comparison best describes the relationship between history and geography?
The properties of several unknown solids were measured. classify these solids