Seudónimo Seudónimo
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

if 1 case of 500 20oz. cups cost 48.38 how much does one cup cost (show all work)

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 500 cups costs 48.38

than one cup will cost

48.38/500=0.096 cents per cup

Answer Link

Otras preguntas

what is 15% of $5.80
Two objects were lifted by a machine. One object had a mass of 2 kilograms and was lifted at a speed of 2m/sec. the other had a mass of 4 kilograms and was lift
WHAT IS THE IMPORTANCE OF THE TROPIC OF CANCER AND TROPIC OF CAPRICORN
What is the layer of bedrock that is near Earth's surface that forms a continuous shell around Earth called?
Which is the ocean is the largest
In a school 3/5 pupils are boys and there were 240 girls. How many boys were in the school? How many children were in total?
Which does not show a direct variation between x and y?  A.y = x/9  B.y = 2x  C.y = 0.5x  D.y = 9/xIf f(x) varies directly with x, and f(x) = 8 when x = 6, writ
what is 1\4 times 96
What animal would probibly live closer to Antartica, the cape Buffalo of southern Africa or the wallaby of southern Australia? How do you know?
Malika's rectangular garden is enclosed with 24 m of fencing.What is the least possible area of Malika's garden?What is the greatest possible area?