0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is the best explanation for why bonds form?
Is every whole number an integer? Is every integer a whole number?
Which answer best describes the effect of the slave trade on the African people?
Everything at the small sit-down dinner party has gone beautifully. You go to finish off the evening with a flare by bringing in the customer's fondue pot, whic
At lunch, Kira eats either a burrito containing 490 milligrams of sodium or a peanut butter sandwich containing 700 milligrams of sodium. Her doctor told her to
Which word in the sentence, if any, should be followed by a colon? In the scavenger hunt, you are looking for these items a pair of shoes, a plastic cup, and a
For a World War II research paper on political regimes, you decide to use a Venn diagram to better understand the political differences between Nazi Germany and
Which side emerged victorious and with much greater wealth and territory at the end of the Third Punic War? A. Persia B. Carthage C. Greece D. Rome
What does the image of an eagle suggest
How can a car be safer