PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

What was the ethical system that the Qin Dynasty used in order to unify China? Explain it.​
Solve -x > 8 or -x < 4. {x | -12 < x < -6} {x | x < -12 or x > -6} {x | x > -12 or x < -6}
A Florida newspaper reported on the topics that teenagers most want to discuss with their parents. The​ findings, the results of a​ poll, showed that​ 46% would
Approximately how long did the entire circuit of the transatlantic slave trad take?
John decides to take his annual Christmas bonus of $2,000 and invest it each year for the next five years, in stock he believes can earn an 8% annual return. Ho
COMPOSE A CHRISTMAS LETTER TO/FOR SOMEONE DEAR TO YOU. ​​​(MAKE IT PERSONAL AND FULL OF GENUINE EMOTIONS)
how can you minimize conflict in your society?​
Mindy bought 1¾ pounds of candy for herself and for each of three friends while she was at the candy store. How many pounds of candy did she buy?
commenced business with the balance at bank 125,000 (journal entry)​
What Is the slope of the line that passes through these two points (-5,7) and (6,4)