briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

For which operations is the set {–1, 0, 1} closed? Choose all answers that are correct. A. addition B. division C. multiplication D. subtraction
Soaps feel slippery on our hands because they dissolve the oil on our skin, decreasing friction.This is because soap contains ___. A. a neutral molecule B.
ratinol number between 7.7 and 7.8
what two digits multiplied together make 90
Line CD contains points A (4, 6) and B (−2, 6). What is the slope of the line CD?
Line CD contains points A (4, 6) and B (−2, 6). What is the slope of the line CD?
One of the ways in which Benjamin Franklin mastered English was to "translate
Choose the correct form for you. Think in Spanish when you are talking to one person. . A. tu piensa. B. tu piensas. C. tu piensan. D. tu pensamos
Convert 1,230 minutes to hours. a. 0.05 hours b. 14.5 hours c. 73,800 hours d. 20.5 hours
What four properties are used to classify stars?