jessieCochrane1600 jessieCochrane1600
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Adam says that to find the total cost of the rice, you should multiply 3.5 by $1.89. Do you agree? Explain your reasoning.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 24-12-2020

Answer:

$6.615

Step-by-step explanation:

Okay, does the value 3.5 represent the quantity of rice bought?

Let us assume this answer is yes, then we can go ahead and estimate the cost of the rice as

Total Cost =1.89*3.5

Total Cost =$6.615

Answer Link

Otras preguntas

Chavez un malili un payatris payatra
I NEED HELP DESPERATELY!!!!!!!!!!!!!!!!!! If 20 waves pass a fixed point in 5 seconds, the frequency of the wave is....What???
For parallelogram ABCD, what is the perimeter and measure of AC?
Kinda blurry sorry 20 minutes left please and thanks
what is the change of base formula
Read the following passage, “The Ordeal of Herbert Hoover.” Then answer the question. Will Rogers summed up the mood of a nation: If someone bit an apple and fo
In circle Q, what is the measure of Angle 1?
please help I will give brainlist.
I need help!! Geometry
The Barton Springs salamander is an endangered species found only in three adjacent springs in the city of Austin, Texas. There is growing concern that a chemic