249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

Which shows a correct order to solve this story problem? Phoebe bought 2 muffins for $1.99 each and 2 cups of milk for $1.50 each at her favorite diner. She le
Which action is an example of domestic policy? A governor decides against running for a second term. The president negotiates a peace treaty between two warring
why was the river nile so important to the ancient egyptians?
Why was Louis XVI considered ineffectual?
Who was Kublai Khan? A. the Mongol emperor who closed off China from all contact with foreigners during his reign B. the Mongol man of peace who united Mongol t
What is the Sahel?????????
4 x 9 - 26 = 2 x 9 - 8Please Help ME!!!!! I am stumped
How did Lincoln take advantage of the Gettysburg Victory?
Italy has attracted settlers for thousands of years because of what?
A rectangle that is 13 units by 9 units