Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

farmers became settled because they were more civilized and therefore did not have to work as hard. true or false
How might the southeast be different today if native Americans had successfully resisted removal?
what is .574 as a fraction
Help me solve these two problems pls and pls explain how you solved it 1) -x+6>-(2x+4) 2) 9z+5 over 4 plus 18<26
Who invaded northern India in the 1520s and established the Mughal dynasty? A. Ismail B. Babur C. Osman D. Suileyman
What kind of operation do you use to find the area?
is Euglena a prokaryotic or eukaryotic organism? explain
2.3m=0.46 in a word sentence
What is the preamble to the Constitution?
can 2 yards and 60 inches be expressed as a ratio in simplest form