jadejac
jadejac jadejac
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada


Keisha is saving money to buy a game. So far she has saved $12, which is three-fourths of the total cost of the game. How much does the game cost?

Respuesta :

nmjance nmjance
  • 21-12-2020
16 dollars to get the game
Answer Link
littlemiss9183
littlemiss9183 littlemiss9183
  • 21-12-2020
$16
if you divide 12 by three to get the three parts you get 4. each fourth of the price is $4. you then multiply that by 4 to get $16
Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST!!! 4 people want to split a bag that holds 25 pounds of rice equally. Which fraction shows how much each person will get? 425 pound 294 pounds 254 po
what is the structure of the cell wall
write 1/64^2 using a negative exponent
The unit digit of cube 26
please give an example and explain!
Which pairs of triangles appear to be congruent? Check all that apply. A. Triangles 2 and 3 B. Triangles 2 and 4 C. Triangles 3 and 4 D. Triangles 1 and 3 E. Tr
The ....................... are said to form a linear pair of angles if their non-common arms are the two opposite rays.
Can anyone help me solve for x and y
Plz help me to find the answer
answer BOTH BE SURE TO EXPLAIN which organic molecule below is most closely related to proteins a) sugar b) CH2 chains c) amino acids d) nucleotides carbohy