jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

Which food service entrepreneur is accredited with discovering an affective way of preserving foods?
Lateral area of the cylinder and volume of cylinder
On December 7th, 1941 Pearl Harbor was bombed, the U.S has been forced to join the war by the Japanese. On February 19th, 1942 president Franklin D. Roosevelt s
What is a doctor called who specializes in the treatment of heart conditions?
Which option describes a reason terrorist groups benefit from the existence of rogue states?
Please help!!! Will give brainly if correct!! 50 points
Which food service entrepreneur is accredited with discovering an affective way of preserving foods?
The decisive battle of the texas revolution was fought at the alamo.true or false
2.0 grams of ZnSO4 reacts completely with Li2CO3; how many grams of Li2SO4 would be produced?
how Amanda feels when encountering George. “Amanda set her books on the table and stared at George.”