isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

solve for x with an explanation please thank you
Which statement best describes Frederick W. de Klerk A.) He was sent to prison on various charges for protesting South Africa’s policies of apartheid. B.) He wa
can someone please help me asap??!
Identify the choice that contains a sentence fragment. A. Symbolized the Cold War. B. The west side of the concrete barrier was covered in graffiti. C. It was e
Is Superman a Protagonist or antagonist?
What is the answer for K ?
what is the history of map​
To prepare a sample in a capillary tube for a melting point determination, gently tap the tube into the sample with the ___________ end of the tube down. Contin
Two factory plants are making TV panels. Yesterday, Plant A produced 5000 fewer panels than Plant B did. Five percent of the panels from Plant A and 3% of the p
Plzzzzzz help meeeAnalyze the picture. What is the focal point? What direction do your eyes travel on the page? What small details do you see? Is shading/colori