Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Whats 3 to the 8 Square root
Where did the Jōmon people come from? Were they the ancestors of modern Japanese?
63 student has to be 4 student in each group who won’t be in a group
X=2y-4, 5x-6y=-8 I need to solve this using the substitution method
Allen Company is hired on December 15, 2016 to perform services, beginning on December 16, 2016. Under this agreement, Allen will earn $3,700 monthly and receiv
1. Te sugiero que (ir) con ella al supermercado. 2. Él necesita que yo le (prestar) dinero. 3. No queremos que tú (hacer) nada especial para nosotros. 4. Mis pa
You will locate a presentation online that focuses on your field (for example you might choose a TED talk focused on your field) and analyze this presentation.
In a reversible chemical reaction at equilibrium, the concentration of X (the reactant) is 0.75 mol/L, and the concentration of Y (the product) is 2.25 mol/L. A
pls answer you dont have to show work
How do you simplify the expression -2(3v+3)+6v