hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

how many liters are in five gallons
What is the inverse operation of multiplication? A. Addition B. Subtraction C. Multiplication D. Division
The Teotihuacan civilization a. flourished on the coast of Gulf of Mexico b. was destroyed by the Spanish conquistadors c. never expanded more than a few miles
What is the area of the regular hexagon shown?
A book cost $25. Marilyn bought the book during a sale with 15% discount. How much did she pay for the book?
What did Ida B. Wells work to end through her muckraking articles?
Timmy wants to buy a scottie and the price was $50. when he goes to the store a second time he found the price was marked down 20%. what is the new price
You are testing whether temperature has an effect on the breaking point of rubber bands. You take one rubber band and put it in the freezer and another is heate
What was the outcome of the massive resistance of the white citizens
10 liters equals how many gallons