lexibullard09 lexibullard09
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

john has 12 pounds of dog food and is going to separate it into 3/4 pound portions how many portions will he get

Respuesta :

xero099
xero099 xero099
  • 26-12-2020

Answer:

John will get 16 3/4 pounds-units of dog food.

Step-by-step explanation:

The total amount of portions of dog food is obtained by dividing the total amount of dog food, measured in pounds, by the amount of dog food per portion, measured in pounds per unit:

[tex]n = \frac{12\,pd}{0.75\,\frac{pd}{unit} }[/tex]

[tex]n = 16\,units[/tex]

John will get 16 3/4 pounds-units of dog food.

Answer Link

Otras preguntas

Oscar is 16 years old and his sister julia is 12 years old.  What will be the ratio of Oscar's age to julia's age in 2 years.   Write as a fraction in simplest
the nile delta is called
What is 9/10-2/5 simplified ?
Every morning Sasha exercises for 20 minutes. She exercises k minutes every evening. Next week she will double her exercise time at night. Write an algebraic ex
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number. What are the numbers? Justify your answer
how can you round 17.24578 to the nearest hundredth?
the nile delta is called
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
How can you determine if two ratios are equal or equivalent?
Simplify complex fraction 8 over 9/6